Príbeh rodiny Hiltonovcov

by j.protic

Rodinu Hiltonovcov preslávila najmä Paris Hilton, ktorá to skúšala aj móde, ale menej sa vie o minulosti tohto rodu…

Zakladateľ hotelového impéria,  Conrad Hilton mal podobný obchodný cit, ako Ritz, ale Američan bol oveľa prísnejší a často aj šťastnejší ako švajčiarský hoteliér.

Pravdou je, že Hilton pochádzal z bohatšej rodiny. Peniaze zarobené vlastnou prácou si však veľmi vážil, určite by nenechal väčšiu sumu svojej rodine, aby nespohodlnela.

Začal na ropných poliach

Conrad Hilton si svoj prvý hotel kúpil v roku 1919 v texaskom mestečku Cisco po návrate z Francúzska, kde bojoval počas I. svetovej vojny. Pôvodne chcel kúpiť banku, ale v poslednej chvíli nečakane zvýšili cenu, preto nakoniec odstúpil od kúpy. Hľadal si izbu na prenocovanie, ale nenašiel. V jedinom hoteli na okolí, v hoteli Carlton mali neustále plno, majiteľ Henry Mobley prenajímal v osemhodinových smenách postele robotníkom, ktorí pracovali na blízkych ropných poliach. Hilton zacítil vynikajúcu obchodnú príležitosť a rýchlo uzavrel obchod s Mobleym, ktorý sa vybral ďalej, hľadať ropu.

Lacná izba nie je dobrá izba

Nový majiteľ čoskoro odhalil chyby predchádzajúceho vedenia a rozhodol sa urobiť hotel príťažlivejším a efektívnejším. Okamžite spravil členov personálu zodpovednými za spokojnosť a pohodlie hostí – tento princíp dodnes platí v zariadeniach svetového hotelového reťazca. Základom jeho filozófie bola myšlienka, že, keď je hotel plný, izby nedávaš dosť draho. Preto čoskoro poskytoval svojím, čoraz bohatším hosťom stále drahšie a drahšie služby a za rok tak získal späť všetky investované peniaze. Tak ako rástli jeho skúsenosti, stúpalo aj jeho sebavedomie, pripravil si plány na pôsobenie aj v iných texaských mestách. Prijal zamestnanca na vedenie už dobre fungujúceho hotela Mobley a odišiel do Forth Worthu, aby obnovil a otvoril Hotel Annabel. Mobley Hotel zostal do roku  1931 v rodinnom  vlastníctve. V hoteli neskôr bol aj internát, domov dôchodcov, ale boli tam aj súkromné byty. Zanedbanú budovu pred niekoľkými rokmi obnovila nadácia Hilton za 1,2 mil. dolárov, odvtedy slúži aj ako múzeum, spoločenský dom, obchodná komora. Budova figuruje aj v zozname amerických historických budov.

Každý rok hotel

Po úspechu hotela Annabel otvoril v roku 1925 v Dallase ďalší hotel, ktorý dnes funguje pod menom Hotel Indigo. Toto bol prvý hotel, ktorý už niesol názov Hilton, a ktorý dal postaviť sám za milión dolárov. Vtedy sa Hilton rozhodol, že každý rok postaví ďaľší hotel. Boli postavené rad-radom nádherné hoteli: v roku 1927 Abilene Hilton, v roku 1928 Waco Hilton a v roku 1930 El Paso Hilton. Neskôr začal expandovať aj mimo štátu Texas, hotel La Posada de Albuquerque postavil v roku  1939 v Novom Mexiku. Spoločnosť Hilton Hotels založil v roku 1946, o dva roky neskôr založil aj medzinárodnú spoločnosť. Činnosť spoločnosti rozšíril o rôzne ďalšie služby súvisiace s cestovaním: poskytovanie kreditných kariet, požičiavanie áut a podobne. V roku, keď si kúpil svoj prvý hotel sa aj oženil. Mary Barron mu porodila troch synov: Conrada Nicholsona „Nicky” Juniora (bol prvým manželom  Elizabeth Taylor ), Williama Barronta a Erica Michaela. Hrozba krachu a zadĺženie počas veľkej hospodárskej krízy narušilo manželské spolužitie, a preto sa v roku 1934 aj rozviedli.

Biblie pre Zsazsu Gábor

Akonáhle sa finančne zmohol, skupoval od skrachovaných majiteľov ho telov za „babku” známe hotely, napríklad v San Franciscu Hotel Sir Francis Drake namiesto za 4 milióny, len za 275 tisíc dolárov. Ústredie svojej spoločnosti postavil v centre Los Angeles, sám sa presťahoval  do jednej z najelegantnejších štvrtí, do Bel Airu. Život v Los Angeles spojil Hiltona aj so známou herečkou, bývalou kráľovnou krásy. Manželstvo so

Zsazsa Gábor trvalo necelé tri roky. Narodila sa im jedna dcéra, Francesca. Neskôr Zsazsa v pamätiach napísala, že muž ju znásilnil a tak otehotnela. Predtým bola zamilovaná do dobre vyzerajúceho syna hotelového magnáta, Nickyho. A prečo sa napokon vydala za staršieho Hiltona? Lebo, podľa nej, z lásky sa vydať za muža je také isté bláznovstvo, ako rozviesť sa, keď nie si zamilovaná. Conrad Hilton pri rozvode, ako morálny odkaz, odovzdal svojej žene päť tisíc hotelových biblií. V roku 1946, keď prebehol rozvod, spoločnosť Hilton, ako prvú z hotelového priemyslu prijali na burzu v New Yorku.

Kúpil Hotel Waldorf Astoriu

Dávnym snom Conrada Hiltona bolo získanie jedného z najlepších hotelov tej doby, hotela  Waldorf Astoria v New Yorku. Keď v roku 1954 ho konečne mohol kúpiť, už mal vo vlastníctve 28 hotelov v USA.  Spoločnosť Hilton Hotels sa vyvinula na najväčší americký hotelový reťazec, ktorý bol prítomný od východného pobrežia až po západné a vo všetkých veľkých mestách. Snažili sa uspokojiť nároky predovšetkým cestujúcich biznismenov. Conrad Hilton sa čoskoro stal jedným z najbohatších ľudí na svete. Autobiografia s názvom „Buďte mojím hosťom!” napísaná v roku 1957 sa na dlhý čas stala neodmysliteľnou súčasťou každej hotelovej izby Hiltonu, podobne ako biblia.

500 hotelov vo svete

Ďaľšou obchodnou výzvou bolo dobytie Európy a potom aj celého sveta. Keď Conrad Hilton zomrel vo veku 91 rokov na zápaľ pľúc, vo vlastníctve hotelového reťazca Hilton Hotels bolo už 185 amerických a 75 medzinárodných hotelov. Niekoľko rokov predtým prevzal riadenie firmy syn Barron a do dnešného dňa sedí na prvej stoličke spoločnosti. Podarilo sa mu nielen udržať úspechy, ale aj zveľadiť rodinný majetok. Spoločnosť Hilton na prelome tisícročí prevádzkovala až  500 hotelov na celom svete.

Príbuzným dával málo

Hilton starší odkázal značnú časť svojho majetku nadácii Conrada N. Hiltona, ktorú sám založil. Synom nechal po 50 tisíc dolárov, bratrancom a sesternicám, ako i dcére Francesce po 100 tisíc dolárov. Pred smrťou sa aj tretíkrát oženil, ale pre Mary Kelly nenechal nič z dôvodu, vraj aby neobviňovali chuderu vdovu, že si vzala starčeka –miliardára iba kvôli peniazom. Dedičia však napadli záveť, a boli úspešní. Barron Hilton nakoniec dostal 4 milióny akcií firmy, nadácia 3,5 milióna akcií, 6 miliónov akcií uložili do jedného fondu. Podľa dohody, po smrti Barron Hiltona, ale najneskôr v roku 2009, aj majetok fondu získa dobročinná nadácia. Podľa rozhodnutia z roku 2007 aj  Barron Hilton nechá celý svoj majetok nadácii a 11 vnukov, medzi nimi aj Paris nedostanú od svojho deda ani cent.

Ikona storočia

Aj keď akcie Hiltonu prejdú na jednu nadáciu, Paris sa neobáva, ona si na svoje potreby bohato zarobí. Kým v roku  2004 správanie sa, ktoré sa nepáčilo starému otcovi jej prinieslo na konto 2 milióny dolárov, v roku 2005 už zinkasovala trojnásobok tejto sumy a o rok neskôr jej ročný príjem už presiahol 7 miliónov dolárov. Jej investície sú úspešné aj pokiaľ ide o nočné kluby, extravantné šaty či videohry. Na rozdiel od svojho deda spoznala, že v súčasnosti viac ako predtým platí heslo „neexistuje zlá reklama”. Pre obyčajného človeka nezvyčajne trápne a ponižujúce udalosti, ako vydanie DVD s jej erotickými scénami, či pobyt vo väzení len pomohli obchodu. Narcisitická „dedička” je v skutočnosti veľmi ambiciózna, rada zarába peniaze a nečaká na to, kým jej padne do lona rodinný majetok – tak ako to robí väčšina jej vrstovníčok. Na základe svojich úspechov sa považuje jednoducho za blond ikonu uplynulých sto rokov, hneď po Marylin Monroe a princezne Diane.

Najžiadanejšie je sushi

Už predtým, ako sa prvýkrát dostala na obrazovky, aby v reality show Simple Life /Hilton na farme/ s priateľkou Nicole Richie, nevlastnou dcérou Lionela Richieho vyskúšala aké je žiť a pracovať na farme, Paris Hilton bola známa neskrotnými večierkami a videami plných sexu. Často sa objavuje na stránkach bulvárnych novín, raz ukazuje nohavičky, raz ju vidieť na záberoch z väzenia, inokedy tára hlúposti /„jedzme sushi, lebo je najžiadanejšie a jedia ho najlepší ľudia”/, inokedy sa háda na verejnosti so svojími známymi i priateľmi. Jej známi sa kvôli nej často dostávajú do nepríjemných situácií, napríklad, keď jej ukradli mobil, svoje telefónne čísla museli zmeniť medzi inými  Eminem, Christina Aquilera a Cameron Diaz. Jeden čas – pravda len krátko – bola možnosť si na internete, za slušné peniaze, pozrieť jej osobné alebo ukradnuté veci, rodinné videozábery a denníky. Objavil sa aj pikantný videozáber s názvom One night in Paris v hlavných úlohách s Paris a jej milencom Rickim Salomonom, ktorý sa potom oženil a bleskovo aj rozviedol s Pamelou Anderson. Jednoducho Paris vždy skrýva nejaké prekvapenia.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ