Tarifa – miesto na kraji Európy

by j.protic

Ak túžíte spoznať niečo odlišné od veľkých dovolenkových destinácií toto je miestom pre vás.

Španielske mestečko Tarifa už pri prvom dotyku uchváti návštevníka. Leží len 14km od pobrežia severnej Afriky na najjužnejšom cípe kontinentálnej Európy. Výhľady cez Gibraltarsky prieliv na oproti ležiace pohorie Rif sú úchvatné a podňecujú predstavivosť o tom, ako to v tej blízkej Afrike môže vyzerať. Nie je žiadny problém pozrieť sa na čierny kontinent, v prípade záujmu sa dá za 35 minút preplaviť do významného mesta Maroka – Tangeru. Milovníkom kníh od Paula Coelha neunikne, že práve na týchto miestach sa odohráva časť príbehu svetoznámej knihy, Alchýmista. Nádherným zážitkom, ktorý si netreba nechať ujsť, je aj možnosť sledovania delfínov a kosatiek, ktorých je v úžine neúrekom.

Samotné mestečko má menej ako 18 tisíc obyvateľov a pôsobí ležérným dojmom. Staré centrum mesta obkolesujú hradby. Keď prejdeme krásnou bránou Jerez ocitneme sa v úzkych dláždených uličkách, ktoré sa krútia pomedzi na bielo natreté domy. Prechádzka po uličkách má svoje nezabudnutelné čaro.

Celkom zaujímavý zážitok je kúpať sa v Stredozemnom mori a hneď na to aj v Atlantickom oceáne, ktorý je doslova za rohom. Je to jedno z mála miest v Španielsku nezasiahnutých masovou výstavbou aj vďaka tomu, že okolité pobrežie je chránenou oblasťou. Niet sa čo čudovať, v okolí sa nachádzajú jedni z najkrajších pláží v krajine (ktorých nie je málo 🙂 Samotné pláže sú priam idylické: mnoho kilometrov dlhé, široké s jemným bielym pieskom. Zaujímavým úkazom je výskyt pieskových dún pozdĺž severných okrajov zálivov. Treba ale počítať s tým, že voda je tu podstatne studenšia, ako v Stredozemnom mori. Napriek tomu, že pobrežie je označované ako Costa de la Luz, teda Pobrežie svetla, s obligátnym opaľovaním je tu ale jeden problém – musíte strpieť neustále vejúci vietor, ktorý ale robí toto miesto svetoznámým centrom pre milovníkov kite a windsurfingu.

Mgr. Ján Protič ml.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ